Dnia 17.12.2024 r. (wtorek) obchodziliśmy w szkole Światowy Dzień Walki z HIV i AIDS! Uczniowie mogli obejrzeć plakaty profilaktyczne, które zostały wywieszone na piętrze szkoły. Dodatkowo klasy VII i VIII uczestniczyły w prelekcjach prowadzonych przez przedstawicielki z Sanepidu. Nauczyciele również mogli zatrzymać się nad lekturą, która w postaci broszur informacyjnych została rozdana w pokoju nauczycielskim. Inicjatywie patronowały Pani Izabela Smolska i Gabriela Komisarek.
Światowy Dzień Walki z HIV i AIDS
- 2
Dzień świątecznego sweterka
Dnia 13 grudnia br. w naszej szkole obchodziliśmy dzień świątecznego sweterka. Na naszych korytarzach i w klasach było kolorowo i radośnie. Wszystkim udzielił się przedświąteczny nastrój. To nietypowe święto jest także okazją, aby zwrócić uwagę na osoby, które potrzebują naszej pomocy. Ideą tego dnia jest wspieranie słabszych, zwłaszcza dzieci. Biedronki z naszego Oddziału Przedszkolnego podczas długiej przerwy kwestowały na rzecz dzieci objętych pomocą Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo. Każdy datek wrzucony do puszki był nagradzany ich serdecznym uśmiechem, przybiciem tzw. piątki oraz cukierkiem. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie włączyli się do obchodów tego dnia.
2
Wycieczki klas 2b i 3a do Lubiechni Wielkiej
W dniach 12 i 13 grudnia br. kolejno klasy 3a oraz 2b wybrały się do pobliskiej Lubiechni Wielkiej, by tam, w gościnnych progach "Dereniówki' wziąć udział w warsztatach piernikowych. Właścielka tego niezwykłego na mapie naszego powiatu miejsca - Pani Grażyna Dereń z uśmiechem na ustach opowiadała nam o swojej kulinarnej pasji, dzieliła się też swoimi przepisami, w tym na wykonanie świątecznych pierników. Dzieci ochoczo wykonywały wszelkie polecenia, wałkowały ciasto, korzystały z foremek i przeróżnych ozdób, aby ich pierniczki miały idealny kształt i barwy. Z równie dużym zaangażowaniem zjadły, co do jednego przygotowane przez Panią Grażynę pierogi:) Zapach pieczonych pierniczków, który unosił się po kuchni wszystkich wprowadził w świąteczny nastrój.
7
Klasa 3a z wizytą w Galerii Okno
W dniu 10 grudnia br. uczniowie klasy 3a wybrali się do zaprzyjaźnionej Galerii Okno. Tam pod czujnym okiem Pani Anny Panek - Kusz mogli obejrzeć wystawę prac autorstwa Pana Grzegorza Sztabińskiego oraz wziąć udział w warsztatach. Podczas nich nasi trzecioklasiści w kilka chwil zamienili białe skarpetki w urocze bałwanki. Raz jeszcze dziękujemy Pani Ani i Panu Tomkowi za gościnę, to był piękny czas!
1
Z masą solną za pan brat
We wtorek (10.12.2024r.) dzieci z oddziału przedszkolnego „Biedronki ”, uczestniczyły w warsztatach lepienia z masy solnej, w ramach cyklu innowacji ukierunkowanych na usprawnienie motoryki małej oraz pobudzających zmysł dotyku .
Lepienie z masy solnej, wpływa doskonale na sprawność rąk, pobudzają wyobraźnię, kształtują myślenie i wrażliwość zmysłową, a także kształtują umiejętności plastyczne.
Dzieci poznały przepis na masę solną , wyrabiały ciasto i wykonały piękne figurki związane z tematyką Bożego Narodzenia.
"PAKA DLA KOCIAKA"
W dniach 19.11-05.12.2024r. klasa 2b wraz z wychowawcą zorganizowała zbiórkę karmy dla podopiecznych słubickiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt "Szarik". W akcję zaangażowała się cała społeczność szkolna. Nasi uczniowie po raz kolejny pokazali, że mają wielkie serca i nie jest im obojętny los potrzebujących zwierzaków w najcięższym dla nich okresie, jakim jest zima. W piątek 6 grudnia jedna z wolontariuszek opiekujących się kotami w kociarence odebrała naszą ogromną "Pakę dla kociaka", bo pod takim hasłem prowadzona była ta akcja.
Dzieci dowiedziały na jakich zasadach działa Stowarzyszenie na Rzecz Zwierząt "Szarik", komu pomaga oraz kto je wspiera. Nasz gość również przekazał dzieciom kilka ciekawostek na temat kotów. Ponadto dzieci obejrzały krótki filmik, który został nagrany przez wolontariuszy. Głównymi bohaterami tego filmu były koty zamieszkujące obecnie w kociarence.
Raz jeszcze bardzo dziękuję całej społeczności szkolnej za tak aktywny udział w tej akcji. Niech dobro do Was wraca!
Kartka Świąteczna Banku Spółdzielczego w Ośnie Lubuskim - wyniki konkursu
Bank Spółdzielczy w Ośnie Lubuskim kolejny raz zaprosił uczniów szkół podstawowych do udziału w konkursie świątecznym na kartkę dla Banku z uwzględnieniem logo. W wyniku obrad komisji uczennice naszej szkoły otrzymały wyróżnienia. Są nimi: Alicja Kuchna z kl. 2a oraz Anna Cierniak i Sofia Starunchak z kl. 4a. Serdecznie gratulujemy !
Mikołajki
Dzisiaj, tj. 6 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Mikołajki. Był to niezwykle radosny, pełen głośnego śmiechu, tańców i miłych podarków dzień. Każdy z niecierpliwością wyczekiwał wizyty Mikołaja wraz z Panią Mikołajową, a głośne ho, ho, ho niosące się po korytarzach zapowiadało rychłą wizytę w każdej z klas. Uśmiech osłodzony czekoladowym lizakiem nie schodził dziś z twarzy naszych uczniów. Aż żal, że taki dzień jest tylko raz do roku!
7
Festiwal Aniołów - konkurs ,,Baśniowa ilustracja do książki" - wyniki 2024
Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy zorganizował konkurs plastyczny pt.:,, Baśniowa ilustracja do książki" -prace plastyczne w ramach przeprowadzonego Festiwalu Aniołów. Komisja wytypowała w kategorii IV (uczestnicy 14 - 15 lat) naszą uczennicę z kl. 8c Michalinę Marczak, która zdobyła 1 miejsce.
Odbiór nagród odbędzie się 10 grudnia o godz. 10.00 w Centrum Spotkań Polsko-Niemieckich w Górzycy. Serdecznie gratulujemy!
Laboratoria Przyszłości - grudzień 2024 - warsztaty anielskie
Z przyjemnością dzielimy się wrażeniami z ostatnich warsztatów artystycznych, podczas których uczniowie przygotowali anioły. Dzieci mogły wykazać się kreatywnością, tworząc wyjątkowego anioła z miłością i troską. Anielskie prace zostaną przekazane do ZOL-u w Słubicach.
#laboratoriaprzyszlosci
Warsztaty kulinarne w Dereniówce
Zajęcia kulinarne to z pewnością świetna forma wypoczynku i relaksu.
Skorzystały z niej klasy VI c i VII b, które wybrały się wraz z wychowawczyniami do Dereniówki w Lubiechni Wielkiej. Tam pod okiem prowadzącej zajęcia, pani G. Dereń, dzieci zgłębiały tajniki polskiej kuchni. Poznały przepisy na tradycyjne, staropolskie pierniki. Własnoręcznie wyrabiały ciasto oraz ozdabiały lukrem upieczone już ciasteczka. Mogły wypowiedzieć się na temat ich smaku i wyglądu.
Ważnym punktem okazała się degustacja pierogów. W wesołej i swobodnej atmosferze dzieci zdobywały umiejętności przydatne w codziennym życiu. Bawiąc się kolorami i kształtami rozwijały wyobraźnię i fantazję.
Podsumowując całe wydarzenie, można powiedzieć - było wesoło, było ciekawie, było pysznie!
1
Sukces uczniów klasy 2b
Miło nam poinformować o sukcesach naszych uczniów w gminnym konkursie plastycznym zorganizowanym przez Stowarzyszenie po PROstu. ze względu na obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Niepełnosprawnościami. Tematem konkursu było hasło RÓŻNORODNOŚĆ JEST NASZĄ SIŁĄ. Dzieci z wykorzystaniem dowolnej techniki plastycznej miały wykonać plakat obrazujący myśl przewodnią konkursu. W dniu 30 listopada 2024r. w Słubickim Miejskim Ośrodku Kultury nagrody odebrali :
Natalia Wereda z klasy IIb – I miejsce
Oliwier Gogowski z klasy IIb – II miejsce
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom talentu plastycznego i życzymy dalszych sukcesów.
Wycieczka do Fabryki Bombek i Parowozowni Wolsztyn - Stodolsko
Dnia 2.12.2024r. odbyła się wycieczka klas 4a i 4c do Fabryki Bombek w Stodolsku oraz Parowozowni w Wolsztynie. Uczniowie mieli okazję zobaczyć cały proces produkcyjny szklanych bombek choinkowych: dmuchalnię, srebrzalnię, lakiernię, dekoratornię oraz pakownię. Na końcu wycieczki mogli zakupić piękne kolorowe bombki. W Wolsztynie uczniowie poznali historię kolei, zobaczyli warsztat, w którym naprawia się zepsute elementy parowozu, obejrzeli stare parowozy oraz zwiedzili muzeum.
5
W Krainie Pani Muzyki - koncert LBK
W dniu 2 grudnia gościliśmy w naszej szkole muzyków z Lubuskiego Biura Koncertowego. Tym razem zabrali nas w podróż na cesarski dwór. Przy dźwiękach najpiękniejszych walców rodziny Straussów mogliśmy poczuć się jak uczestnicy wytwornego balu. Nasi uczniowie mieli też okazję po raz pierwszy zobaczyć elektryczny kontrabas. Dziękujemy gościom za ciekawy, pełen dowcipu występ i czekamy na kolejne spotkania.
Andrzejki
Dziś (29.11) obchodziliśmy w naszej szkole Andrzejki. Każdy bez względu na wiek, czy płeć chciał chociaż trochę poznać swoje przyszłe losy, zarówno z tej bliższej jak i dalszej przyszłości. Uczniowie szukali odpowiedzi m.in. na pytania jak będzie miał na imię ich przyszły małżonek, ile będą mieć dzieci, jaki zawód będą wykonywać w przyszłości, a także...co dostaną z najbliżej kartkówki i na ile procent zdadzą egzamin ósmoklasisty. Był też czas na lanie wosku, poczęstunek i wspólną zabawę przy dźwiękach muzyki. Młodsi bawili się w klasach i na szkolnej świetlicy pod czujnym okiem wychowawczyń. Starszych do wspólnej zabawy zaprosił Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.
10
Spotkanie z ratownikiem medycznym w klasie 5c
W dniu 29 listopada 2024r. klasa 5c uczestniczyła w ramach lekcji wychowawczej w warsztatach z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej, które przeprowadził pan Krzysztof Rękawiecki, prywatnie tata jednego z uczniów, a zawodowo ratownik medyczny. Była to doskonała okazja, by poćwiczyć swoje umiejętności i zdobyć nową wiedzę. Dzieci z zaangażowaniem próbowały swoich sił na fantomie.
Pan Krzysztof podzielił się również historiami i doświadczeniem ze swojej pracy zawodowej i odpowiedział na wiele ciekawych pytań od uczniów.
Wizyta uczniów z Technikum Leśnego im. prof. Jana Miklaszewskiego w Starościnie
Dnia 28.11.2024r. uczniowie z Technikum Leśnego w Starościnie Julia Więckowska, Hubert Bugusławski, Kacper Musztyfaga wraz z opiekunem p. Patrykiem Zawrotniakiem zaprezentowali tegorocznym ósmoklasistom wiele ciekawostek związanych z wykonywaniem zawodu leśnika. Przybyli goście powitali nas hasłem: ,,Darz Bór." Podczas prezentacji mogliśmy wysłuchać jak brzmi róg myśliwski oraz sygnałówka. Nauka w technikum trwa 5 lat. Uczniowie poza przedmiotami ogólnokształcącymi, poznają również tajniki użytkowania, ochrony, urządzenia i hodowli lasu, łowiectwa, prawa i ekonomii leśnej, maszynoznawstwa leśnego oraz Systemu Informacyjnego Lasów Państwowych. Rzeczą, która najbardziej jednak ich wyróżnia wśród szkół, jest fakt noszenia munduru leśnika. Każdy uczeń codziennie do szkoły przychodzi w zielonym mundurze. Absolwent otrzymuje wykształcenie ogólne na poziomie liceum ogólnokształcącego oraz uzyskuje tytuł technika leśnika. Po odpowiednim stażu pracy może być zatrudniony na typowym stanowisku leśniczego w lasach państwowych lub niepaństwowych, przedsiębiorstwach leśnych, na stanowiskach wykonawczych w terenowych Biurach Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej oraz na innych przewidzianych taryfikatorem stanowiskach w jednostkach prowadzących gospodarkę leśną, a także w urzędach gminnych na stanowiskach wymagających przygotowania z zakresu leśnictwa. Technikum oferuje przyszłym rekrutom bardzo ciekawą ofertę zajęć pozalekcyjnych, projektów, konkursów. Gościom dziękujemy za bardzo ciekawą prezentację.
4
Mali odkrywcy są wśród nas
Doświadczanie świata przy pomocy zmysłów jest jednym ze sposobów poznawania rzeczywistości, przynoszącym nie tylko dobre efekty edukacyjne, ale także radość i satysfakcję dzieci. W cyklu zajęć innowacji, prowadzonych przez p. Martę oraz p. Anetę, ukierunkowanych na doznania zmysłowe, wzięły udział dzieci z grupy „Biedronki”. Ich celem było wdrażanie do twórczego eksperymentowania z wykorzystaniem wzroku, dotyku, smaku, słuchu i węchu.
Dzień Pluszowego Misia
Dnia 25.11 przypada Światowy Dzień Pluszowego Misia. Ten uroczy przyjaciel i towarzysz dziecięcych chwil radości i smutku jest jedyną zabawką, która ma swoje święto obchodzone przez wszystkie dzieci na Ziemi. Nasi uczniowie, a także przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego również postanowili uczcić ten dzień. Były wspólne zabawy i gry dydaktyczne z udziałem maskotek, poznawanie historii tego święta jak i powstania tej wyjątkowej zabawki, czytanie misiowych historii oraz wykonywanie tematycznych prac plastycznych.
Dodatkowo klasa 3a wraz z wychowawcą zaprosiła całą szkolną społeczność do udziału w zbiórce maskotek, gier i artykułów plastycznych, które za pośrednictwem Fundacji Mam Marzenie trafiły do hospitalizowanych dzieci. Raz jeszcze wszystkim z całego serca bardzo dziękujęmy za piękne włączenie się do akcji.
Dzień Życzliwości i Tolerancji w naszej szkole!
W ubiegły czwartek nasza szkoła wypełniła się uśmiechami uczniów, nauczycieli i wszystkich pracowników. 💛
Podczas jednej z przerw przy specjalnie przygotowanym przez Samorząd Uczniowski stanowisku można było wylosować miłe i motywujące słowa na swój temat. 📜✨
To była chwila, która przypomniała nam, jak wiele znaczy życzliwość w codziennym życiu. 😊
Dodatkowo nasze Panie bibliotekarki ozdobiły drzwi do klas i pokoju nauczycielskiego życzliwymi hasłami, a także przygotowały "Pocztę Życzliwości". Każdy mógł przesłać wybranej przez siebie osobie miły liścik lub laurkę.
Oj, jaki piękny byłby świat, gdybyśmy każdego dnia byli dla siebie życzliwi, nie tylko od święta! 💕
Bądźmy dla siebie dobrzy – zawsze! :)
3