• Lorem ipsum...

W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła kontynuuje realizację projektu polsko-niemieckiego: „Latarnia”. Już w lipcu dyrektorzy szkół; Miejskiego Gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą oraz Szkoły Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach ustalili zasady funkcjonowania projektu na następny rok szkolny. W projekcie biorą udział klasy 6a i 8a naszej szkoły.

Głównymi celami wymiany polsko-niemieckiej uczniów jest integracja młodzieży polskiej i niemieckiej, przełamanie barier, uczenie tolerancji, pokazywanie podobieństw i odmienności kulturowych, zachęcenie młodzieży do budowania osobistych kontaktów, zapoznanie młodzieży z historią regionu ojczystego oraz miasta partnerskiego, zwiększenie motywacji uczniów do uczenia się języków obcych oraz komunikacji interpersonalnej.

W półroczu roku szkolnego 2022/2023 odbywały się cykliczne comiesięczne spotkania w ramach zajęć pozalekcyjnych.

Spotkania, które odbywały się w dniach 28.09.2022r., 19.10.2022r., 23.11.2022r., 14.12.2022r., były organizowane tematycznie. Były to zajęcia integracyjne, sportowe,  okolicznościowe ( obchody Andrzejek w Polsce, tradycje i zwyczaje Świąt Bożego Narodzenia w Niemczech i w Polsce)

Dnia 14.02.2023r.  w Miejskim Gimnazjum we Frankfurcie nad Odrą doszło do spotkania dyrektorów oraz pracowników szkół zaangażowanych bezpośrednio w projekt Latarnia, SP 2 im. T. Kościuszki w Słubicach oraz Miejskiego Gimnazjum im. K. Liebknechta we Frankfurcie nad Odrą. Omówiono wzajemną współpracę dyrektorów oraz nauczycieli - wychowawców klas projektowych ze strony polskiej i niemieckiej. Przeanalizowano i wyciągnięto wnioski do dalszej pracy przy  lekcjach mieszanych klas polsko - niemieckich w półroczu drugim kładąc nacisk na pracę uczniów obu szkół w tandemach.

Uczniowie obu szkół biorą czynny udział w zajęciach lekcyjnych w obu placówkach na terenie Słubic i Frankfurtu nad Odrą raz w tygodniu w każdą środę po 2 godziny lekcyjne, pracując w parach i grupach polsko - niemieckich,  ucząc się, rywalizując z kolegami i pomagając sobie nawzajem.