Od 26 kwietnia 2021 r. świetlica w naszej szkole będzie nadal funkcjonowała dla dzieci rodziców uprawnionych do zapewnienia im opieki i nauki na terenie szkoły, na dotychczasowych zasadach. Ponadto, opieką świetlicową zostaną objęte również dzieci, które w danym dniu realizują zajęcia na terenie szkoły w związku nauczaniem w systemie tzw. hybrydowym, o ile rodzice zawnioskują o objęcie ich dzieci opieką. W związku z powyższym osoby zainteresowane prosimy o pobranie załączonego wniosku, wypełnienie oraz jak najszybsze wysłanie na adres e-mail szkoły: sekretariatsp2@edukacja.slubice.pl
ŚWIETLICA SZKOLNA W DOBIE PANDEMII !!!
Wyniki konkursu! PRZYRODA WOKÓŁ NAS
Miejskie Centrum Kultury Globik z Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego Oddział Żywiec zorganizowali ogólnopolski konkurs plastyczny PRZYRODA WOKÓŁ NAS. Celem konkursu było zainteresowanie uczestników światem przyrody, jej pięknem oraz dostrzeżenie roli człowieka w ekosystemie, a także dbałość o otaczające nas środowisko naturalne.
W wyniku obrad komisji uczniowie naszej szkoły zajęli czołowe miejsca:
w kategorii kl. IV-VI
1 miejsce Kinga Berezowska kl. 5a
2 miejsce Lena Łukaszewicz kl. 4c
3 miejsce Anna Łapko kl. 4a
w kategorii kl. VII- VIII
3 miejsce Zuzanna Polowczyk kl. 7a
Laureatom serdecznie gratulujemy! Dyplomy i nagrody zostaną przesłane przez Organizatora pocztą.
NAUCZANIE HYBRYDOWE W KLASACH 1-3
Lista kandydatów zakwalifikowanych spoza obwodu do klasy 1, oddziału przedszkolnego oraz punktu przedszkolnego w Świecku
REKRUTACJA DO PLACÓWKI WSPARCIA DZIENNEGO W SŁUBICACH
WAŻNA INFORMACJA !!!
Na podstawie rozporządzenia MEN z dnia 15 kwietnia 2021r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemy oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przedłużone zostało ograniczenie funkcjonowania szkoły podstawowej od dnia 19 kwietnia 2021r. do dnia 25 kwietnia 2021r., co oznacza, że na dotychczasowych zasadach będzie realizowane w dalszym ciągu kształcenie na odległość w klasach I-VIII.
Od 19 kwietnia 2021r. będzie natomiast przywrócona działalność stacjonarna Oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Słubicach oraz Punktu Przedszkolnego w Świecku.
Święto Chrztu Polski - wywieś flagę!
W 2019 r. Sejm RP ustanowił dzień 14 kwietnia Świętem Chrztu Polski. Jest to upamiętnienie chrztu Mieszka I, władcy Polan, który – zgodnie z tradycją – odbył się w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 r. „I to wtedy też narodziła się Polska. Narodziła się z wód chrzcielnych do nowego, chrześcijańskiego życia."
PRZEDŁUŻENIE PRACY ZDALNEJ !!!
Z uwagi na nadal utrzymujący się wysoki poziom zachorowalności w kraju i konieczność zahamowania pandemii niezbędne było przedłużenie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych.
Tak jak dotychczas, ograniczona zostaje praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami.
Stosując się do podjętych decyzji praca zdalna w naszej szkole będzie przebiegała na obecnie obowiązujących zasadach.
ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA !!!
Światowy Dzień Zdrowia
„Choć zdrowie nie jest na pewno wszystkim, to bez zdrowia wszystko jest niczym”
Arthur Schopenhauer
W rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Corocznie motyw przewodni tego dnia jest poświęcony innej tematyce, która podkreśla priorytetowy obszar problemów zdrowotnych na świecie.
W 2021 roku hasło Światowego Dnia Zdrowia brzmi: Ratujmy życie! Bezpieczne szpitale w czasie katastrof! Powszechne ubezpieczenie zdrowotne!
Obecna sytuacja epidemiologiczna, podkreśla istotne znaczenie służby zdrowia, dostępu do leczenia, a przede wszystkim podkreślenie roli personelu medycznego w czasie pandemii.
Zależy nam, aby uczniowie naszej szkoły w tym trudnym czasie potrafili dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i zdrowie psychiczne. W tym celu zachęcamy wszystkich uczniów do aktywności na świeżym powietrzu.
Drogi uczniu!
Wybierz się na spacer, przejażdżkę rowerową, bieganie, hulajnogę itp… udokumentuj to w postaci zdjęcia i prześlij do pedagoga szkolnego za pośrednictwem MS Teams do 9 kwietnia 2021. Przed Tobą kilka dni odpoczynku od szkoły. Odstaw laptopa i telefon na bok. Zadbaj o swoje zdrowie i aktywność fizyczną. Obecne obostrzenia epidemiologiczne wymuszają na nas izolację społeczną i szczególną ochronę zdrowia. Jesteśmy przekonane, że każdy z Was znajdzie czas na poprawę własnej kondycji fizycznej, a co za tym idzie także psychicznej.
Powodzenia!:)
Angelika Chustecka
Iwona Radzik -Markowska
WAŻNA INFORMACJA DLA RODZICÓW NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW
Klasa II c wie jak dbać o zdrowie !
Uczniowie klasy II c realizowali w ostatnim czasie materiał dotyczący zdrowego trybu życia. Dzieci podczas lekcji online obejrzały m.in. spektakl Grupy T z Torunia pt.: „Mniam, mniam !” dotyczący stosowania na co dzień właściwej diety. Przypomniały też sobie informacje o piramidzie zdrowia i to jak ważny dla każdego (zwłaszcza podczas nauki zdalnej) jest ruch i aktywność fizyczna. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że teorię najlepiej łączyć z praktyką. To też i takich działań nie zabrakło. Uczniowie korzystając z instrukcji i prezentowanego zdalnie przez nauczyciela pokazu zabawili się w małych kucharzy i przygotowali przepyszne wiosenne kanapki z pastą jajeczną. Nasze łasuchy nadmiar kalorii spaliły na świeżym powietrzu, korzystając z uroków wiosennego słonka.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy Rodzicom za pomoc w realizacji zadań.
Wystawa prac JÓZEF OCZAMI DZIECI
Celem wystawy było zachęcenie dzieci i młodzieży do poszerzenia wiedzy o św. Józefie oraz włączenie się w obchody Roku Świętego Józefa. Uczniowie mieli za zadanie przedstawić w dowolnej formie plastycznej ,,Cieślę z Nazaretu". Niektórzy popisali się swoimi zdolnościami pisarskimi, ułożyli wiersz lub modlitwę. Św. Józef to Patron Kościoła powszechnego, Patron rodzin, drwali, rękodzielników, robotników, rzemieślników. Wzywany jako orędownik umierających i patron dobrej śmierci. Postać godna do naśladowania przez mężów, ojców, wszystkich pracujących. Wystawę można podziwiać w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Słubicach. Artykuł o wystawie młodych artystów został zamieszczony w Gazecie Niedziela Nr 13/28 III 2021. Zachęcamy do przeczytania.
Wyniki konkursu! Pisanka, kraszanka, koszyczek wielkanocny
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w gminnym konkursie na najpiękniejszą pisankę, kraszankę, koszyczek wielkanocny. Celem konkursu było wykonanie pisanki lub koszyczka w dowolnej technice plastycznej.
Zwycięzcy konkursu to:
3 miejsce Michał Wroniewicz kl. 4 b , kategoria kl. 4-6 ( pisanka )
2 miejsce Julia Rękawiecka kl. 5a, kategoria kl. 4-6 ( koszyczek wielkanocny )
2 miejsce Matylda Janicka kl. 1 b, kategoria 1-3 ( koszyczek wielkanocny )
Serdecznie gratulujemy!
Organizatorem konkursu był Gminny Ośrodek Kultury w Górzycy.
Poniżej prezentujemy prace laureatów.
Ważna informacja dla rodziców naszych przedszkolaków !!!
Już niebawem Święta Wielkanocne, a my tworzymy piękne pisanki....
Święta Wielkanocne zbliżają się wielkimi krokami, a czy pamiętacie o pięknej tradycji, jaką jest malowanie jajek? Poznajcie historię tego zwyczaju. Najstarsze pisanki odkryto na terenach Mezopotamii. Na pewno ta tradycja była już obecna na terenie Polski pod koniec X wieku. Archeolodzy znaleźli pozostałości pisanek w trakcie wykopalisk na opolskiej wyspie Ostrówek.
Dawniej pisanki zdobiły kobiety, cały proces odbywał się w Wielki Piątek. Najpopularniejszą jest pisanka, która powstaje w wyniku pisanka woskiem po skorupce, a następnie zanurzana jest w barwniku. Kraszanki to jajka gotowane w naturalnym barwniku, np. w soku buraka, w łupinach cebuli. Drapanki powstają w wyniku drapania ostrym narzędziem po skorupce.
Dzisiaj malowanie jajek to świetna zabawa. Pisanki, wydmuszki, jajka styropianowe z wyciętymi wzorami, naklejanki, wycinanki itp. Warto podtrzymywać zwyczaj malowania pisanek wspólnie z najmłodszymi. Tak piękną tradycję trzeba przekazać przyszłym pokoleniom. Spójrzmy na rękodzieła naszych uczniów.
20
NAUCZANIE ZDALNE W KLASACH 1-3 od 22 marca do 9 kwietnia
Klasa 1b z wizytą w bibliotece szkolnej
W minionym tygodniu dzieci z klasy 1b odwiedziły bibliotekę szkolną. Miały okazje obejrzeć nie tylko pokaźny księgozbiór przeznaczony specjalnie dla nich, ale również zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek. Była też wycieczka pośród półek z książkami. Pani bibliotekarka zachęcała dzieci do korzystania ze zbiorów bibliotecznych. Jeszcze tylko pasowanie na czytelnika i dzieci będą mogły częściej odwiedzać bibliotekę szkolną.
DZIEŃ KOLOROWEJ SKARPETKI
21 marca 2021 Dzień Kolorowej Skarpetki
21 marca jest radosnym dniem nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny!
21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa, nazywany też Dniem Kolorowej Skarpetki:)
Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada ona na 21. dzień 3. miesiąca w roku, ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci chromosom w 21. parze chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej.
Pedagodzy szkolni zachęcają do udziału w akcji mającej na celu ukazanie swojej tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa, poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary" :)
Zdjęcia będące potwierdzeniem swojego zaangażowania w obchody tego dnia prosimy przesyłać za pośrednictwem aplikacji MS Teams w wiadomości prywatnej do p. Angeliki Chusteckiej.
TEATRZYK PROFILAKTYCZNY
Prawidłowe żywienie dzieci jest warunkiem zdrowego rozwoju fizycznego i umysłowego, a także wzmacnia odporność. Zdrowa dieta dla dziecka to nie tylko dobrze skomponowany obiad, ale także przekąski, po które dzieci sięgają w różnych sytuacjach i o różnych porach dnia. Zdrowa dieta dla dziecka powinna być zgodna z zasadami żywienia. Złe nawyki żywieniowe i nieodpowiednia dieta mogą być przyczyną wielu schorzeń oraz dolegliwości, nawet u tak młodego człowieka. W naszej szkole bardzo często jest poruszany ten temat. Jednak w celu utrwalenia informacji dzieci z klasy 1b obejrzały w dniu 16 marca spektakl profilaktyczny online, właśnie na temat zdrowego odżywiania, który został przygotowany przez grupę teatralną z Torunia. Serdecznie dziękujemy szkolnej Radzie Rodziców, która przekazała pieniądze na ten cel.
FONOLANDIA - czas start w 1b
Co to jest FONOLANDIA?
FONOLANDIA to pierwszy w Polsce kompleksowo opracowany projekt edukacyjny dotyczący odpowiedzialnego i bezpiecznego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych. Skierowany jest do najmłodszych użytkowników: 5- i 6-latków oraz uczniów klas 1–3 szkoły podstawowej.
Co to jest fonoholizm?
FONOHOLIZM – problem ten odnosi się do zaburzenia behawioralnego w postaci nałogowego używania telefonu komórkowego. Mówimy o nim wówczas, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez swojego smartfona, najczęściej mającego dostęp do Internetu. Telefon komórkowy jest włączony 24 godziny na dobę, a gdy śpimy, jest w zasięgu ręki. Cały czas sprawdzamy, czy nie ma jakiegoś powiadomienia. Nie mogąc odebrać telefonu, czujemy niepokój, rozdrażnienie. Fonoholizm zdawać by się mogło zagraża jedynie dzieciom i młodzieży, jednakże co do istoty dotykać on może osób w różnym wieku.
W czasach, w których żyjemy fonoholizm to bardzo ważny temat, dlatego w naszej szkole ten wspaniały projekt edukacyjny jest realizowany w oddziale przedszkolnym oraz klasach 1-3. W dniu 15 marca, w klasie 1b odbyła się 1 lekcja, wprowadzająca dzieci w temat FONOLANDII – Krainy Wesołej oraz Krainy Smutnej. Dzieci byly bardzo zainteresowane i aktywne podczas zajęć przedstawiających im głownych bohaterów Krainy Fonoladii Antka i Idę.