Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999r. Data ta upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów jednego z uniwersytetów zginęło podczas demonstracji. Domagano się wówczas nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Dzisiaj święto ma służyć promocji języka ojczystego, a także uświadamiać, jak ważne jest poprawne posługiwanie się językiem ojczystym w życiu codziennym.
W obchody Dnia Języka Ojczystego włączyła się również nasza szkoła. Uczniowie zostali wprowadzeni w historię tego święta, oglądali film edukacyjny przedstawiający dzieje języka polskiego, a następnie wzięli udział w zabawach językowych. Zaproponowane im ćwiczenia wymagały uwagi i wysiłku umysłowego. Ćwiczenia ortograficzne, quizy, gimnastyka języka, recytacja łamańców językowych to tylko niektóre z wyzwań postawionych uczniom, którzy chętnie uzupełniali karty pracy, świetnie się przy tym bawiąc. Dużą popularnością cieszyły się ortograficzne wydzieranki rozwieszone na korytarzach. Obchody MDJO zakończono ogólnoszkolnym dyktandem. Najlepiej napisane prace zostały nagrodzone ocenami celującymi i bardzo dobrymi z języka polskiego.
W przygotowanie MDJO najbardziej zaangażowali się uczniowie klas VI c i V c. Wykonali i powiesili na korytarzu plakat informujący o historii i znaczeniu tego szczególnego dnia. Na jednej z okolicznościowych gazetek przedstawili wybitnych twórców mowy polskiej, na drugiej zaprezentowali najczęściej popełniane błędy językowe wraz z poprawnymi formami.
Dzięki działaniom podejmowanych z okazji MDJO uczniowie uświadomili sobie, że wszyscy powinniśmy dbać o poprawność języka polskiego.
Miejmy nadzieję, że zainteresowanie językiem ojczystym zagości w naszej szkole na dłużej i na zawsze wejdzie do kalendarza wydarzeń szkolnych.