EKO-OZDOBY Zachęcamy do udziału w konkursie !!!!
Konkurs na najpiękniejszą Bożonarodzeniową Kartkę Świąteczną
Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w tegorocznym konkursie na najpiękniejszą kartkę bożonarodzeniową. Kartka powinna być wykonana ręcznie, dowolną techniką – farbami, kredkami, ołówkiem, wycinanką, itp., format pracy A5. Ocenimy pomysłowość, oryginalność, elementy bożonarodzeniowe uwzględniające polską tradycję i wrażliwość, estetykę i poziom artystyczny wykonanej pracy. Szczegóły znajdują się poniżej ( załącznik ). Prace wysyłamy do Pani Moniki na adres: stellaemanuela569@gmail.com do 11 grudnia 2020r. Mile widziane kartki płaskie. Organizatorem konkursu jest Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie.
Konkurs plastyczny "Życie bez nałogów jest piękne"
Słubickie Stowarzyszenie „Przystań” zaprasza dzieci ze szkół podstawowych Gminy Słubice do wzięcia udziału w konkursie plastycznym pod hasłem „Życie bez nałogów jest piękne”. Prace można przesyłać do 10 grudnia.
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych z terenu Gminy Słubice. Organizatorzy podzielili plastycznych konkursowiczów na dwie kategorie wiekowe, kl. IV-VI i VII –VIII. Konkurs jest jednym z działań profilaktycznych Słubickiego Stowarzyszenia „Przystań”. Ze względu na pandemię i brak zajęć stacjonarnych w szkołach prace można przesyłać w dwojaki sposób. Pocztą na adres stowarzyszenia (ul. Kościuszki 19a/2/3a) lub w formie zdjęcia na adres mailowy (przystanslubice@gmail.com). W konkursie planowane są atrakcyjne nagrody rzeczowe dla pierwszej trójki w każdej kategorii, drobne nagrody rzeczowe otrzymają laureaci miejsc 4-6. Natomiast wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy i słodkie niespodzianki.
ZACHĘCAMY DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE PLASTYCZNYM - pamiętajmy o tolerancji wobec osób niepełnosprawnych !!!
Dzień Pluszowego Misia w klasie Ib
Miękki, puchaty, z klapniętym uszkiem czy wielkimi oczkami. 25 listopada przypada przesympatyczne święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. Trudno zaprzeczyć, że pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego malucha, jedyna przytulanka na otarcie łez i ukochana "podusia" do snu. O tym ważnym dla dzieci święcie, choć jesteśmy w trybie nauki zdalnej, nie zapomnieli uczniowie klasy Ib. Dzieci obejrzały wspólnie prezentację przedstawiającą wiele ciekawych informacji o tym święcie, wykonały zadanie z dziedziny kodowania oraz utuliły swojego ulubionego pluszaka i zrobiły sobie z nim zdjęcie, które poniżej prezentujemy. Dzień Pluszowego Misia co rok obchodzimy 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Mało kto wie, że pluszowy miś to zabawka symbol z niezwykłą historią. Wszystko zaczęło się od prezydenta Stanów Zjednoczonych – Teodora Roosvelta, który w 1902 roku wybrał się z przyjaciółmi na polowanie. Podczas wyprawy nakazał uwolnić małego niedźwiadka. Całą historię zilustrowano komiksem w waszyngtońskiej prasie. Jednym z czytelników gazety był pewien producent zabawek, który zainspirował się tym wydarzeniem i stworzył nową zabawkę dla dzieci, właśnie w formie pluszowego misia. Nazwał go Teddy Bear, co było oczywistym nawiązaniem do imienia prezydenta USA. Dziś pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Popularność maskotki sprawiła, że zaczęto ją chętnie wykorzystywać w powstających bajkach dla dzieci. Na tej fali powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Miś Paddington, Miś Barnaba. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol. Wszystkie, choć wyglądem różniły się od siebie, były pluszowymi niedźwiadkami. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia.
19
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Mały, duży, z naderwanym uchem, z kokardką na szyi, wierny towarzysz dziecięcych zabaw. Któż z nas nie ma ukochanego, pluszowego misia? W dniu 25 listopada obchodzone jest jego święto - Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu uczniowie klasy II c podczas zajęć lekcyjnych (odbywających się online) poznali m.in. historię związaną z ustanowieniem tego święta. Podczas lekcji dzieciom towarzyszyły ich ukochane pluszowe zabawki, które później zostały sportretowane. Zapraszamy do obejrzenia prac naszych uzdolnionych plastycznie uczniów.
FONOLANDIA nauczy najmłodszych odpowiedzialności cyfrowej !!!
W zeszłym roku, w ramach soboty dla Rodziców gościliśmy w Słubicach dr Macieja Dębskiego, który przybliżył uczestnikom wydarzenia problem e-uzależnień. Podczas wykładu zwrócił uwagę na to, że problem nadmiernego używania narzędzi cyfrowych przybiera na sile z roku na rok a niestety często jest pomijany w profilaktyce szkolnej, bo nacisk kładziemy na uzależnienia chemiczne (alkohol, papierosy, narkotyki). Dlatego wdrażamy program kompleksowego wsparcia profilaktycznego, którym obejmujemy wszystkich (uczniów, rodziców i nauczycieli). W przypadku uczniów najmłodszych (pięcio- i sześciolatków oraz uczniów nauczania zintegrowanego) wdrażamy projekt długofalowy pt. Fonolandia. Tylko dzięki długiemu oddziaływaniu jesteśmy w stanie zmienić postawy najmłodszych uczniów. Warto realizować tego rodzaju zajęcia z najmłodszymi bo właśnie w wieku przedszkolnym i wczesnej edukacji zaczynają kształtować się negatywne wzory korzystania z nowych technologii. Te negatywne wzorce mogą prowadzić do złych nawyków, a te do uzależnienia. Dlatego do szkół podstawowych oraz do przedszkoli trafiły materiały dla dzieci pięcio- i sześcioletnich oraz uczniów klas I-III wraz z pakietami dla nauczycieli, którzy na podstawie przesłanego materiału edukacyjnego będą mogli poprowadzić 15 zajęć z dziećmi o bezpiecznym i higienicznym korzystaniu z cyfrowych dobrodziejstw. Program obejmie również wsparciem edukacyjnym rodziców. Wdrożenie takowych zasad może pomóc rodzicom i dzieciom odpowiednio zarządzać mediami cyfrowymi w ich życiu.
Warsztaty mikołajkowe online - Zachęcamy do udziału !!!
W ramach projektu „Język sąsiada” zachęcamy uczniów klas V i VI naszej szkoły do udziału w mikołajkowych warsztatach online, które odbędą się 5 oraz 6 grudnia.
Powoli ruszają przygotowania do świąt. Te, zapewne będą wyglądać nieco inaczej niż zazwyczaj, ale jedno się nie zmieni. Dzieci czekając na Mikołaja, przygotowują różne artystyczne, świąteczne ozdoby. Chętni uczniowie z klas V oraz VI mogą wziąć udział w bezpłatnych twórczych warsztatach online.
Na twórcze, przedświąteczne warsztaty zapraszają: gmina Słubice, miasto Frankfurt i Stowarzyszenie Demokracja i Integracja z Poczdamu. Zostaną zorganizowane w ramach projektu „Język sąsiada w Dwumieście” i połączone będą z nauką języka, ponieważ mają być prowadzone po polsku i po niemiecku.
Chętni otrzymają zestawy z materiałami, które przydadzą się na warsztatach do przygotowania swojej świątecznej pracy. Każdy będzie pracował w swoim domu, a z pozostałymi połączy się online. Dlatego wszyscy uczestnicy powinni mieć dostęp do komputera z internetem.
Warsztaty odbędą się 5 grudnia (sobota) o godz. 12.00 i 6 grudnia (niedziela) o godz. 11.30. Są bezpłatne i przeznaczone dla dzieci klas V i VI naszej Szkoły.
Zapisy przyjmowane są do 26 listopada pod nr tel. 95 737 2064 lub e-mail: marta.luczak@slubice.pl.
Liczba uczestników jest ograniczona. Obowiązuje kolejność zgłoszeń.
Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania - podsumowanie
Z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania (8 listopada), samorząd szkolny zorganizował akcję szkolną, podczas której w ciągu całego zeszłego tygodnia (09.11-13.11) uczniowie mieli możliwość przygotowania zdrowych posiłków i wysłania nam zdjęć swoich potraw. W akcji wzięło udział 78 uczniów (19 uczniów z klas 1-3 oraz 59 uczniów z klas 4-8). Uczniowie przygotowali zdrowe kanapki, sałatki, soki, koktajle, przekąski, a nawet całe dania obiadowe. Zapraszamy do obejrzenia kolaży przygotowanych ze zdjęć naszych uczniów.
3
Zasady funkcjonowania świetlicy szkolnej w dobie pandemii
PAMIĘTAMY I ŚWIĘTUJEMY !!!!
Uczniowie klasy 1b oraz klas starszych naszej Szkoły dali piękny przykład postawy patriotycznej. Przygotowali podczas nauki zdalnej kotyliony niepodległościowe, piękne place plastyczne oraz ozdoby upamiętniające obchodzone co roku Święto Niepodległości. Oto niektóre z nich. Dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i podzielenie się z nami pomysłami.
18
Projekt słowno-muzyczny „Biało-czerwone jest moje serce”
11 listopada 1918 roku był bardzo szczęśliwym dniem dla wszystkich Polaków. Właśnie tego dnia, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość. Dlatego co roku 11 listopada obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości.
Uczniowie klas trzecich – a, b i c przygotowali projekt słowno-muzyczny „Biało-czerwone jest moje serce”, aby świętować i wspominać wydarzenia z 11 listopada 1918 roku. Inscenizację Święta Niepodległości w tym roku przedstawimy w inny sposób z wykorzystaniem nagrania wideo umieszczając je na stronie internetowej naszej szkoły. Teksty wierszy i piosenek na pewno dotrą do każdego ucznia z klas 0 - III ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Słubicach w to patriotyczne święto.
Scenariusz i opracowanie słowno – muzyczne:
Halina Samsonowicz
Magdalena Wewiórska
Ewa Grontkowska
Zapraszamy do obejrzenia przygotowanego nagrania (odnośnik poniżej)
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH !!!!
„W zdrowym ciele zdrowy duch" czyli jak uczniowie klasy 1b obchodzili Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania.
Jak ważne jest zdrowie nie musimy nikomu wyjaśniać. Jednak rozmawiać i przypominać, co i jak robić, aby być zdrowym na pewno zawsze warto i trzeba.
Dlatego 9 listopada uczniowie klasy 1b rozmawiali i utrwalili wiedzę na temat zdrowego trybu życia. Dzieci dowiedziały się czym jest zdrowe odżywianie, jak przygotować zdrowe i smaczne posiłki, a także jak ważny dla naszego zdrowia jest ruch, odpoczynek, higiena osobista oraz ubiór stosowny do pory roku. Ponadto dzieci przygotowały samodzielnie zdrowe śniadanie, bogate w witaminy oraz wykonały prace plastyczne, pt. „Jesienny jadłospis na jeden dzień”.
13
TRZYMAJ FORMĘ
NAUCZANIE ZDALNE PRZEDŁUŻONE
WYMIANA POCZTÓWKOWA W KLASIE 1b
Dzieci z klasy 1b przed przejściem na zdalne nauczanie postanowiły przygotować pocztówki z pozdrowienia z przygranicznych Słubic w woj. lubuskim, do wszystkich klas 1b z rejonu całej Polski, które zgłosiły chęć wzięcia udziału w akcji. Jesteśmy bardzo zadowoleni, ponieważ pierwsze pozdrowienia od dzieci z rejonu pięknych polskich Pienin oraz Środy Wielkopolskiej już otrzymaliśmy. Dzieci z niecierpliwością oczekują na kolejne pozdrowienia.
NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
11 listopada w naszym kraju obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości. Nie możemy spotkać się na uroczystym apelu szkolnym, ale chcemy uczcić tą ważną rocznicę w inny sposób. Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły do wykonania plakatu z hasłem patriotycznym, związanym z tym świętem. Prosimy o zrobienie zdjęcia plakatu razem z jego autorem, ubranym w strój galowy. Zdjęcia proszę wysłać na adres mailowy kasiasp23@wp.pl do dnia 9 listopada. Przesłane zdjęcia umieszczone zostaną na stronie internetowej szkoły.
ZASADY ORGANIZACJI NAUCZANIA ZDALNEGO W KLASACH I-VIII
WAŻNA INFORMACJA Z OSTATNIEJ CHWILI !!!
WYMIANA POCZTÓWKOWA - poznajemy Polskę!
Zasada działania tej akcji jest niezwykle prosta. Dzieci ze szkoły zainteresowanej programem wymieniają się kartkami pocztowymi z uczniami innych szkół biorących udział w zabawie. Na pocztówkach związanych z okolicą i miejscem szkół nadawców znaleźć mogą się pozdrowienia lub krótkie wiadomości.
Bez wątpienia, wymiana pocztówkowa jest nietuzinkową formą nauki geografii. Dzieci podziwiając widokówki z różnych części kraju mają możliwość poznania innych regionów, miast, ich ciekawych zakątków oraz położenia na mapie. Jest to również świetna sposobność by przybliżyć uczniom zasady działania poczty oraz nauki samodzielnego wypisywania kartek. Możliwość nawiązania kontaktu z rówieśnikami z pewnością otwiera dzieci na świat i nowe przyjaźnie oraz zapewnia radosne oczekiwanie na przychodzące pocztówki. Wymiana pocztówkowa to prostsza i szybsza wersja pisania listów.
Do tej właśnie akcji zdecydowała się przyłączyć klasa 1b. Dzieci otrzymały już pierwszą kartkę z rejonu pięknych polskich Pienin. Pierwszaki również przygotowały i wysłały już kartkę z pozdrowieniami, z przygranicznych Słubic. Dzieci z niecierpliwością oczekują na kolejne pozdrowienia. Szykuje nam się fantastyczna lekcja geografii, na której pierwszaki będą szukały na mapie Polski miejsc, z których otrzymały pocztówki.